80. výročie bojov v Nižnej Slanej
28.10.2024
Tento rok si celé Slovensko pripomína 80. výročie Slovenského národného povstania. Toto povstanie, ktorým sa slovenský národ rehabilitoval počas druhej svetovej vojny, je jedným z najvýznamnejších miľníkov našej novodobej histórie. Nižná Slaná si preto pripomenula toto výročie až dvakrát - raz počas celoslovenského štátneho sviatku 29. augusta 2024 pietnym aktom aj spolu s obcou Henckovce; a druhýkrát teraz, 23. októbra, teda v dátum, kedy prebiehali najväčšie boje práve v nižnoslanskom chotári a na Pališove a kedy v pamätnom boji padli traja partizáni na našom území.
V tento pamätný deň sa zišli o 9:00 hod. ráno na Pališove starosta obce Tibor Jerga, Ing. Martin Gallík spolu so zamestnancami obce Nižná Slaná, aby symbolicky zapálili pre týchto hridinov povstania sviečku a uctili si ich pamiatku a odkaz.
Citát z Pamätnej knihy obce Nižná Slaná, strana 56 a 57. Kronikár Mikuláš Paulíny, ev. a. v. farár Cirkevného zboru Nižná Slaná – Henckovce:
„Dňa 20. októbra 1944 československá armáda ustúpila od Betliara až na rejdovské vrchy. Nasledujúceho dňa partizáni zrazili sa s Nemcami medzi Nižnou Slanou a Henckovcami. Nemci sa stiahli naspäť do Polomy. Nemci sa opäť vrhli do útoku. O prelom sa pokúsili 22 nemecké tanky. Dostali sa až do Nižnej Slanej, boli však zahnaní. Dňa 23. októbra vzplanul zasa tuhý boj v Nižnej Slanej. Trval vyše troch hodín. Padlo 96 Nemcov a Vlasovcov. Mŕtvych útočníci si odviezli. Padli aj traja partizáni.
Obec obsadili Vlasovci. S obyvateľmi nakladali brutálne. Mnohých vyrabovali, niektoré ženy znásilnili. Dom Štefana Šlosára úplne vypálili a zničili. 58 chlapov mladých i starých odvliekli do Polomy, kde boli dva dni a jednu noc zavretí, potom nemeckým veliteľstvom vyšetrovaní, konečne prepustení. Vedúci obce museli ujsť a skrývať sa v horách.Kozácke veliteľstvo v Dobšinej vydalo výstrahu, že ak v Nižnej Slanej ešte jeden výstrel padne, obec bude obkolesená, obyvateľstvo postrieľane a domy zničené.“
V pamätnom boji dňa 23. októbra 1944 padli:
partizán Karol DROZDÍK, narodil sa 26.3.1922 v Topoľčiankach, slobodný.
Pochovaný je na obecnom cintoríne v Nižnej Slanej na kraji východnej časti cintorína v strede medzi civilnými hrobmi. Jeho meno je uvedené aj na Pomníku obetiam 1. a 2. svetovej vojny v rodnej obci.
partizán Ján EMERICI narodil sa 6.12.1920 vo Vyšnej Slanej, slobodný.
Do Povstania sa zapojil spolu s otcom Jánom a bratom Ondrejom, S otcom bojovali spolu aj v tomto priestore. Otec Jána bol v tomto boji ranený strelou do ruky a ďalej v bojovej činnosti nemohol pokračovať.
Po smrti bol Ján Emerici pochovaný v našej obci. Rodina ho však exhumovala a pochovaný je v rodnej obci Vyšná Slaná. V tom istom hrobe je pochovaný aj jeho otec.
partizán Ondrej GALLO KRAJNÝ sa narodil 4.3.1917 v Rožňavskom Bystrom.
Do SNP sa prihlásil dobrovoľne. Pôsobil v partizánskej skupine „Za oslobodenie Slovanov“. V poslednom boji pri Nižnej Slanej zomrel ranený mínou 23. októbra 1944. Jeho telo hľadala manželka s otcom dva týždne i napriek tomu, že bolo sychravé počasie a priestor bol zamínovaný. Doviezli ho domov na voze a pochovali na miestnom cintoríne. Padol v 27. roku svojho života, jeho manželka ostala vdovou ako 19 ročná s dvojročnou dcérou, ktorá v obci žije a je to pani Mária Lengová rod. Gallová.
Česť ich pamiatke.
Zoznam aktualít:
80. výročie bojov v Nižnej Slanej
Pietny akt pri príležitosti 80. výročia bojov počas Slovenského národného povstania v nižnoslanskom chotári
Október - Mesiac úcty k starším
Stretnutie seniorov z našej obce sa uskutoční v stredu 23. októbra 2024.
VÝBEROVÉ KONANIE: Národný projekt Rozvojové tímy I.
Obec Nižná Slaná zverejňuje oznámenia o výberových konaniach na 6 pracovných pozícií v rámci Národného projektu Rozvojové tímy I.
BANÍCKY DEŇ A DEŇ OBCE NIŽNÁ SLANÁ 2024
Fotografie a záznam z podujatia konaného dňa 07. septembra 2024